PLAST nepřítel ekologie, ale přítel celiaka!
Jakmile přišla vlna všech těch EKO zákazů, tak první co mě napadlo bylo to, co to pro mě, jako celiaka, bude znamenat. Nejen, že si musím hlídat složení potravin, léků a rtěnek, tak nově si mám hlídat i z čeho jsou vyrobena brčka, kelímky, talíře a příbory?
Znamená to, že v kabelce tedy kromě nožíku, lžičky, krabičky se svačinou, budu muset mít i cestovní hrníček na kávu. Protože doteď byl ten bezlepkový život až moc nudný? A co víc, to si mám nosit i nějakou cestovní misku, protože když už někde konečně natrefím na jídlo, které si budu moct dát, tak ejhle, ono si je ale nebudu mít na čem dát! A může mi zase někdo říkat, že však jenom nejím mouku.
Já osobně jsem se s touto nemilou situací setkala už dvakrát. Jednou, kdy jsem narazila na jedlý příbor a podruhé u ovocného koktejlu. Brčko mi přišlo extrémně podezřelé svou strukturou, že jsem se musela rychle ujistit, z čeho bylo vyrobeno. To byl ale nechápavý pohled dvou barmanek na to, že existují i jedlá brčka z těstovin. Jako by nestačily různé náhražky z pšenice, tak tu budeme mít i jedlé náhražky, super. Pro tentokrát jsem měla štěstí.
Jestli jste si do teď přišli naprosto divní, když se na všechno musíte ptát, a to i na to, jestli v té limonádě či kávě není lepek. No, tak si teď představte situaci, kdy si objednáváte nápoj a nejenže se ptáte na složení, tak ještě i na to, co mají v denní nabídce za brčko, z čeho je pro tentokrát vyrobeno. Polévá Vás při čtení těchto řádků horkost? Tak počkejte, jak trapně si přijdete, až to někde budete zjišťovat a vysvětlovat. Aneb ať žijí každodenní „radosti“ v životě celiaka, které zdravý člověk nikdy nedokáže pochopit.