JAK JSEM VYDALA VLASTNÍ KNIHU

Za poslední dobu jsem měla možnost se osobně setkat a popovídat si s více lidmi, co uvažují o vydání vlastní knihy. A protože já už tuto ne zrovna dvakrát lehkou cestu mám za sebou, rozhodla jsem se o ni s vámi podělit.

Prvně bych chtěla moc poděkovat za všechna krásná slova, co se mi dostávají. Hlavním cílem pro mě bylo, aby se v knize mohl každý najít a aby jej motivovala, že na to není sám. A snad mu i ukázala cestu, jak jít dále. Nešlo mi napsat jen pouhou další kuchařku. Chtěla jsem zachovat celý příběh mé stránky, od samého začátku, až po to, jak jsem se naučila více si užívat života a přenést vám ho do tištěné podoby.

A já jsem moc vděčná všem, co za mnou stáli, a pomohli mi tento sen uskutečnit.

Kniha je má prvotina, proto se nejedná o žádné profesionální rady, ale spíše o inspiraci, že všechno je možné.

Nyní tedy k celému příběhu: Jak vydat knihu vlastním nákladem.

NÁPAD

Dobrý nápad, je jedna z nejdůležitějších věcí, co budete potřebovat. Mělo by to být něco, co vás baví, čím trávíte nejvíce času, o čem dokážete dlouho povídat a máte o tématu dostatek informací.

Nápad na vydání vlastní knihy přišel potom, co již nějakou dobu fungovala má stránka Ivet Rat bez lepku na FCB, na které jsem se s vámi dělila o věci z mého bezlepkového života. Tento nápad přišel asi tak dva až tři roky dozadu. Kdy jsem si začala do počítače psát poznámky ze stránky, a dotazy, co mi chodily. Začala jsem dávat dohromady jakousi konstrukci. No ale v té době jsem asi na to neměla ještě pořád dost elánu, nebyla ta správná chvíle, nebyla jsem na to dost zralá. Poté jsem se nějak zasekala v práci a na můj nápad už jen “padal prach”. O této životní etapě až k tomu, kdy jsem se pustila do dopsání knihy, ale už píši v knize, proto to sem nebudu znovu rozepisovat. Prostě vše se změnilo, přišel pravý moment a já knihu dopsala za necelé dva měsíce. Psaní šlo už poté samo.

VYDÁNÍ KNIHY

Jakmile budete mít už svůj nápad ucelený, tak je důležité si rozmyslet, jak chcete knihu vydat. Pro mě byla jasný volba vlastním nákladem. Dala jsem do toho kus sebe a chtěla jsem, aby kniha byla mým dílem a já si ji mohla udělat podle sebe. I když to znamenalo, že jsem musela vše financovat sama. A také zabere hodně času propagace knihy, na kterou osobně mám teď málo času. Ale jsem ráda, že jsem do toho šla, a nic bych na tomto rozhodnutí neměnila.

Pokud se rozhodnete vydat knihu vlastním nákladem, není to zadarmo a budete muset trošku počítat. Takže je třeba si zjistit, kolik bude stát tisk, alespoň orientačně, a kolik výtisků se vám vyplatí vytisknout, abyste se dostali na nějakou přijatelnou cenu pro vás. Další položkou bude grafička, která musí váš text připravit do podoby určené pro tisk. Také je třeba počítat s tím, že pokud potřebujete nějaké ilustrace, budou to další finance navíc. No a bez čeho nelze knihu vydat jsou korektury. A jako poslední je tu prostor na uskladnění knih.

V případě, že si vše tedy financujete sami, tak vás ještě čekají další určité oficiality, jako bude návštěva živnostenského a finančního úřadu a taky sociálky. Pro vydání knihy, si totiž musíte zřídit živnost. Není na tom nic složitého a dají vám veškeré informace, co budete potřebovat, a co máte nahlásit.

Takže vidíte, že i když jste si na začátku mysleli, že nejhorší je sepsat to, co chcete sdělit, tak věřte, že to je na tom to nejjednodušší. Protože sehnat tiskárnu, vyřídit všechny formality a pak knihu čtete pořád a pořád, při korekturách, dokola. Je prostě celkem stres. Čím víc toho čtete, tím víc, ještě chcete vyladit, pak už vám všechen ten text splývat v jedno a prostě se stane, že nějaká ta chybička tam zůstane. Všichni jsme jen lidi, nedělá to stroj a kdo si to nevyzkouší sám na vlastní kůži, vás bude jen s těží chápat.

FINANCE

Hodně lidí v mém okolí mě od vydání knihy odrazovalo, nejsou na stejné vlně jako já. A že do toho vrazím jen peníze. No a co? Byly to mé peníze, nikdo mi s tím nepomáhal a já si to chtěla nadělit jako dárek k 30-tým narozeninám. Abych mohla říct, že jsem aspoň něco udělala, co má smysl. Ne jen chodit do práce jako robot. Ale dát i něco ze sebe navíc, pro druhé. Zkuste někdy beranovi říct, že něco nemá dělat nebo že to nejde. Udělá pravý opak. Takže jsem do toho šla. V bývalé práci jsem si něco málo našetřila a už jsem stejně byla rozhodnutá, že končím, dál to tam už nevydržím. Naštěstí, ale tu bylo i pár lidí, co za mnou stáli, a tak jsem dala výpověď a udělala si prázdniny na dokončení knihy.

TISKÁRNA A GRAFIČKA

Výběr tiskárny je velice důležitý, proto se rozhlédněte ve vašem okolí a také na internetu, jaké tiskárny tu jsou a obešlete je s dotaz na tisk. Pro mě byla zásadní jak cena, tak i celkový přístup, a proto jsem ještě těsně před samotným tiskem tiskárnu nakonec změnila. Také, co je zásadní, je i to, zda vás tlačí nějaký termín. Pro mě to byly bezlepkové veletrhy. V tiskárně vám pomohou s výběrem papíru, vazby, laminace a dalších věcí, o kterých jsem jako úplný začátečník neměla téměř žádného tucha. Jen jsem věděla, že chci aby kniha byla paperback. Protože sama tuto vazbu upřednostňuji a chtěla jsem, aby kniha vešla do každé tašky. I když vím, že pevná vazba prodává lépe.

Já si nakonec vybrala tiskárnu Novatisk a.s., přímo v mém městě. Měla jsem velkou výhodu, že již v tiskárně jsem dostala doporučení na grafičku Martinu Mátu Noskovou z Matografika.cz, které jsem ihned napsala a rovnou jsme se dohodly. A spolupracuji s ní i nadále.

Co se týče obrazové části, v knize jsou samozřejmě i recepty a příběhy z cest, a já zde chtěla mít i nějaké fotografie. Naštěstí bylo možné použít vlastní grafický materiál. Do knihy mi pak grafička pouze dodělávala nějaké malé obrázky pro doladění.

KOREKTURY

Každá kniha musí mít korektury, bez nich nelze knihu vydat. Já měla štěstí, že mi je dělala kamarádka. Pokud nemáte nikoho, kdo je učitel češtiny nebo dělá přímo korektury, budete se muset poohlédnou po internetu. Rozhodně si ale vždy projděte recenze.

ISBN

ISBN byl pro mě takový poslední krok, před tiskem knihy. Pokud chcete knihu nabízet i knihkupcům, musíte jím knihu opatřit. Pokud ji máte jen pro vlastní účely, není to povinný údaj.

A jak složité je jej získat? Vlastně vůbec. Jakmile máte knihu v grafické podobě a udělané korektury, zažádáte si o přidělení ISBN. Celý tento proces trvá asi 2 – 3 dny. Já si zavolala do Národní knihovny na oddělení ISBN, kde mi řekli, co a jak. Informace naleznete i zde https://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn/oma#ISBN. Vždy je třeba si ověřit, jaké údaje po vás budou chtít. Mně stačily tyto: název knihy, autor, adresa, vydání a podoba.

No a pak už jen následoval tisk, platba všech faktur a osobní vyzvednutí knihy, prezentace knihy na bezlepkovém veletrhu v Brně. Kontaktování prodejců, zda budou mít o knihu zájem a také zřízení e-shopu na webu a propagace knihy. A jelikož do toho všeho chodím i do práce, je to prostě běh na dlouhou trať. A ještě jsou tu dvě další osoby, které budete po vydání knihy potřebovat, a tím bude váš osobní právník a účetní. 

No a proč tu vlastně nemám zmínku o KŘTU KNIHY? Musím se přiznat, k tomu ještě nemám co napsat. Jen to, že jej stále plánuji. Ano, je to hanba, že kniha je už delší dobu mezi námi a já jej ještě neudělala. Bohužel i ten chce naplánovat, není to něco, co vymyslíte během pár minut. Navíc nyní plánuji jeden nový velký projekt a je toho všeho najednou hodně. Aspoň se máte ale na co těšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *