DESETERO CELIAKA
Desatero aneb jak si usnadnit každý den
Postupem časy, kdy jsem se s nemocí sžívala, jsem si začala sepisovat body, kterými by se dalo do budoucna řídit. Vycházela jsem z každodenních situací, snažila si najít svůj určitý řád a jak nejvíc novou situaci zjednodušil. Prostě, co by mně i dalším pomohlo. A zde je výsledek, který vznikl už v roce 2015 a s postupem času jsem se jen ujistila, že platí pořád:
1. Lžíce: ať už nosíte jakoukoliv příruční tašku, měla by být její součástí. Kdykoliv vás přepadne hlad, můžete si koupit jogurt či salát a je po problému.
2. Vlhčené ubrousky, nejlépe antibakteriální: jsou skvělým pomocníkem v každodenních situacích, ať už na cestách, v práci, ve veřejných jídelnách apod. Vždy mám jedno balení v tašce.
3. Nožík: znáte to, máte hlad, a tak si koupíte něco zabalené a ono to „potvora“ nejde rozdělat. Zde se skvěle hodí mít u sebe malý nožík, ať už si koupíte pečivo, sýr, uzeninu, prostě cokoliv vakuovaně balené. Samozřejmě pozor při cestách letadlem, zde je potřeba hlídat předpisy.
4. KPZ „Krabička poslední záchrany“: tou teď nemyslím krabičku se šitíčkem, ale malou krabičku, ve které budete mít při sobě vybrané léky, o kterých víte, že vám rychle pomohou. Výborně se na to hodí kovové krabičky od bonbónů, náplastí, ale dají se koupit i samostatně.
5. Krabičky: krabičky jsou velkým pomocníkem, a to nejen při bezlepkové dietě, své ví i maminky. Já osobně mám doma krabičky od nejmenších, kam se dají dát např. oříšky, až po větší, v kterých nosím oběd.
6. Svačinka: svačinky jsou velice důležité!!! Úžasné je, že je tolik možností, co můžeme mít vždy u sebe jako rychlou záchranu proti hladu, ať už čokoládové či proteinové tyčinky, oblíbenou sušenku, slané preclíky, raw potraviny, krabičku s oříšky, čerstvým či sušeným ovocem, banán, rýžové chlebíčky. Důležité je mít vždy při sobě dvě takovéto svačinky, pak už vás nic nezaskočí.
7. Číst, číst a zase číst: toto je velice důležitý bod, který platí nejen pro nováčky, ale i pro „staré celiaky“. Sázet na jistotu se mnohdy nevyplácí. Výrobci často složení svých výrobků mění!!! Pokud se člověk naučí číst složení dobře, tak mu časem zabere jen chvilinku, překontrolovat si, co kupuje. Navíc, že výrobek nese označení, neznamená, že je zrovna zdravý. Složení by se mělo číst nejen kvůli obsahu lepku, ale také aby se každý zamyslel, co vlastně jí.
8. Seznamy: velice dobře poslouží, když se s dietou začíná. Vhodné jsou také, když cestujeme, a nechceme neustále někde běhat a něco kontrolovat. Důležité je, aby si každý vytvořil vlastní seznamy, podle svých potřeb a nezapomínal je aktualizovat.
9. Plánovaní: Plánování je pro mě nedílnou součástí bezlepkového života. Velice mi ulehčuje zvládat dietu, bez toho, abych se neustále stresovala a něco řešila. Nejlépe je naplánovat si alespoň tři dny dopředu, podle toho si nakoupit potraviny, a pak už z toho vycházet. A pro nečekané okolnosti, mám vždy v tašce nějakou tu svačinku.
10. Nezapomeňte na to, kým jste byli před celiakií!!! Tak, jak se nepozorovaně celiakie vkrade do vašich životů, tak nepozorovaně vás ovládne! Pokud si nebudete dávat pozor, začne vás plně ovládat a zůstane z vás pouze uzlíček nervů, který neustále řeší složení jídel, a už nemá čas na nic jiného. A tak vypustíte úplně péči o svůj zevnějšek a o to, abyste se cítili dobře. Protože přece nemáte čas, řešit jiné věci, když neustále, jak „blázen“, čtete složení, řešíte jídlo, lítáte po obchodech, nevíte, co uvařit, a nedej bože, když chcete jet někam na výlet. Takže prosím, vykašlete se na nějaké složitosti, dietu si co nejvíce zjednodušte, a hlavně nezapomeňte na sebe. Věnujte se koníčkům, rodině, běžte na procházku. Prostě si užívejte život.